projekty bibloteki 2016/2017 Dyskusyjny Klub Książki NOWOŚCI REGULAMINY I CZAS PRACY BIBLIOTEKI Nasz mecenat projekty biblioteki 2015/2016 projekty biblioteki 2014/2015 projekty biblioteki 2013/2014 Piknik z dobrą książką 06/2013

Projekty biblioteki

w roku szkolnym 2016/2017

Czytane przerwy 2016/2017

       Podczas czwartego sezonu Czytanych przerw promowaliśmy czytanie nowości wydawniczych zakupionych za fundusze uzyskane z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

     Wśród propozycji były książki obyczajowe, fantastyka, reportaże, książki podróżnicze, historyczne i popularnonaukowe. Spotkania odbywały się we wtorki na dużej przerwie i z reguły gromadziły słuchaczy zainteresowanych proponowaną książką lub fanów kolejnego lektora. W tym roku czytały następujące osoby:

 

18.10.2016 - p. Maria Szostek - Gdybym była czekoladą K. Majgier

25.10.2016 - p. Aldona Wiśniewska - Zawrót głowy S. McKenzie

8.11.2016 - uczeń 3B Michał Cybulski - Flip M. Bedford

16.11. 2016 - p. Bogumiła Gigoń  - Yellow Bahama w prążki E. Nowak

22.11.2016 - p. Urszula Urbańska - Milion lat w jeden dzień E. Jenner

29.11.2016 - czytały studentki pedagogiki Klaudia Błaszak i Ksymena Burza - Historie warte Poznania F. Czekała

6.12.2016 - p. Agnieszka Chinalska No i ja D. de Vigan

13.12.2016 - p. Hanna Kościelska A gdybym zniknęłaM. Rosoff

21.12.2016 - p. Dorota Koska - J.Ch. Andersen Dziewczynka z zapałkami

10.01.2017 - p. A. Wiśniewska - Pelikan L. Krohn

17.01.2017 - p. M. Piskorska Hygge, duńska sztuka szczęścia M.T. Soederberg

14.02.2017 - p. Danuta Lidzińska-Nowaczyk z okazji walentynek zaprezentowała poezję miłosną

2.03.2017 - p. Hanna Gołębiewska -  Sekretnik G. Dent

30.03.2017 - p. Bartłomiej Bujak Po Bajkale J. Rybicki

4.04.2017 - p. Regina Trzcińska, studentka  pedagogiki - A. de Mello Przebudzenie

30.05.2017 - p. B. Bujak - Japonia, niekończące się odkrycie W. Regel

 

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, niektóre z tych książek zyskały popularność wśród uczniów i były chętnie wypożyczane.

Iwona Urbańska-Walczak

Ostatnie spotkanie DKK w r. 2016/2017

   6 czerwca 2017r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki kończące piąty cykl spotkań pasjonatów czytania i rozmów o książkach. W tym roku od 15 września do 6 czerwca spotkaliśmy się 15 razy i przeczytaliśmy 9 powieści. Nasze spotkania odbywały się na przemian w bibliotece Gimnazjum w Koziegłowach i siedzibie GBP Filia Koziegłowy.

Opiekunkami klubu były tradycyjnie Iwona Urbańska-Walczak i Katarzyna Kiełbasińska z GBP. W tym roku do klubu należeli następujący uczniowie: Zuzia Ratajczak z 3B, Marta Matya i Natalia Szulc z kl. 3 E, Józef Wojciechowski z 2A oraz Ola Kruk, Paulina Augustyniak i Maja Krzewska z 1A.

Ostatnie spotkanie poświęcone było książce Wojciecha Cejrowskiego Wyspa na prerii. Pozycja ta zagościła w klubie DKK już po raz drugi i poprzednim klubowiczom bardzo się podobała. Przedwakacyjne rozleniwienie spowodowało, że niektórzy klubowicze poprzestali na obszernych fragmentach książki, ale po zarekomendowaniu co ciekawszych wątków i epizodów przez innych uczestników i opiekunki zadeklarowali, że koniecznie doczytają książkę w całości.

Warto jeszcze wspomnieć, że 23 czerwca podczas zakończenia roku szkolnego uroczyście pożegnaliśmy trzecioklasistki, które otrzymały dyplomy i książki ufundowane przez GBP Filia Koziegłowy.

Iwona Urbańska-Walczak

Finał XVIII Powiatowego Konkursu Czytelniczego Mól Książkowy

      W tym roku w finale XVIII Powiatowego Konkursu Czytelniczego Mól Książkowy nasze gimnazjum reprezentowały dwie uczennice klasy 3e - Marta Matya i Natalia Szulc oraz Julia Mandziak z klasy 1 e. Podczas finału wspierały je Weronika Graczyk z 3e i Maja Krzewska z 1a.

Przygotowując się do konkursu,  musiały przeczytać pozycje z listy wyznaczonej przez organizatora, czyli Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie:

1. Anna Łacina - Niebo nad pustynią

2. Barbara Kosmowska - Samotni.pl

3. Małgorzata Gutowska - Adamczyk - 13 Poprzeczna

4. Katarzyna Ryrych - Król

5. Lois Lowry - Dawca

6. Małgorzata Musierowicz - Tygrys i róża

7. Sue Townsend - Sekretny dziennik Adriana Molea lat 13 i 3/4

8. Sue Monk Kidd - Sekretne życie pszczół

9. Raketsh Satyal - Błękitny chłopiec

10. Khaled Hosseini - Chłopiec z latawcem

11. John Green - Szukając Alaski

12. Anna Cassidy - Gorzkie urodziny

 

Finał poprzedziło spotkanie z autorką poczytnych powieści dla młodzieży, p. Anną Łaciną. Jedną z jej powieści - Niebo nad pustynią omawialiśmy na zajęciach DKK, a w bibliotece mamy również kilka innych jej książek. Autorka dowcipnie i ze swadą opowiadała o treści swoich książek i mękach twórczych autora. Podzieliła się też z nami wiadomością, że akcja jej najnowszej powieści będzie się toczyła w naszej miejscowości, czyli w Koziegłowach. Po spotkaniu nastąpiło wpisywanie dedykacji i wspólne fotografie.

Test konkursowy sprawdzający znajomość przeczytanych książek zawierał 48 szczegółowych pytań zamkniętych i otwartych. Po teście uczniowie odpoczywali, racząc się poczęstunkiem przygotowanym przez organizatora, a opiekunowie i organizatorzy sprawdzali testy.

Następnie wszystkim uczestnikom i opiekunom. zostały wręczone dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez sponsorów konkursu. W końcu ogłoszono zwycięzców konkursu i wręczono im nagrody.

To już osiemnasta edycja Mola Książkowego, dlatego na koniec pojawił się jubileuszowy tort.

Iwona Urbańska-Walczak

Spotkanie z pisarką, Joanną Opiat-Bojarską

      23 maja 2017 klubowicze z DKK zostali zaproszeni do siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej, Filia Koziegłowy na spotkanie z pisarką, panią Joanną Opiat-Bojarską. Na spotkanie stawili się zarówno sympatycy twórczości autorki, jak i czytelnicy ciekawi, kim jest autorka i co pisze.

W powodzi literatury popularnej zalewającej rynek można bowiem przegapić, zwłaszcza młodego autora. Okazało się, że p. Opiat-Bojarska tworzy od 6 lat i napisała już kilkanaście książek, w tym dwie obyczajowe, ale większość jej twórczości to kryminały. Jest lokalsem, bo mieszkała w Poznaniu, a teraz - pod Poznaniem. Z wykształcenia jest ekonomistą, co jak twierdzi, pozwala jej z matematyczną precyzją i logiką tworzyć mroczne fabuły. Jej hasła wywoławcze, umieszczone na pieczątce, którą przybija, wpisując dedykacje dla czytelników, to: realizm, emocje i zwroty akcji.

Właśnie o realizmie w swoich powieściach postanowiła opowiedzieć czytelnikom. W poszukiwaniu wiedzy o realiach, w których chce umieścić swoich bohaterów i wydarzenia autorka nawiązuje liczne kontakty z przedstawicielami różnych środowisk zawodowych. Są to, np. policjanci kryminalni, prawnicy, lekarze, psychiatrzy czy antropolodzy. Zdarzyło się jej też pełnić dyżury z ratownikami medycznymi, by poznać dobrze specyfikę ich pracy. Są to często wielomiesięczne poszukiwania kontaktów i określonej wiedzy. Ambicją autorki jest pisanie tzw. kryminałów społecznych, które poza dreszczem emocji i przyjemnością z rozwikłania intrygi niosą wiedzę o różnych problemach życia społecznego.

Autorka z przejęciem opowiadała, jak zbiera materiały do książek. Dowiedzieliśmy się, że w najbliższym czasie weźmie udział w przygotowanym przez siebie projekcie  zwanym escape room.

Spotkanie zainteresowało nasze klubowiczki, które choć w okrojonym składzie zaangażowały się w rozmowę i dzielnie zadawały pytania autorce.

Iwona Urbańska-Walczak

Zadurzenie E. Ainsworth w DKK Koziegłowy

Jakiś czas temu jako klub DKK uczestniczyliśmy w Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej poświęconej książce Eve Ainsworth 7 dni. Tym razem sięgnęliśmy po jej książkę pt. Zadurzenie.

Powieść wzbudziła wiele emocji, ale też problem w niej poruszony nie był błahy. Jaką cenę jest gotowa zapłacić nastolatka, która po raz pierwszy szaleńczo się zakochała? Cenę za akceptację, podziw i uwielbienie w oczach chłopaka, który wybrał właśnie ją i okazuje jej to na oczach całej szkoły. Cenę za miłość prawie idealną. Prawie czyni jednak wielką różnicę.

Kolejne wydarzenia pokazywały, że dla zakochanej dziewczyny granica wyrzeczeń w imię miłości przesuwała się bardzo niebezpiecznie. Książka trzyma w napięciu prawie do ostatniej strony. Warto po nią sięgnąć zarówno młodzieży, jak i dorosłym. Polecam gorąco. Mamy ją też w naszych zbiorach, z których mogą korzystać uczniowie i rodzice.

W drugiej części spotkania dyskusja dotyczyła indywidualnych gustów czytelniczych. Dziewczyny mówiły, czego poszukują w książkach. Jaki typ narracji preferują, które motywy je znudziły, co im się podoba, a co je razi w sposobie opowiadania historii bohaterów. Dzieliły się tytułami ciekawych powieści, które czytają poza klubem.

Gość spotkania, studentka odbywająca praktyki w naszym gimnazjum, p. Klaudia Błaszak również aktywnie włączyła się do dyskusji. Swoje trzy grosze, jak zwykle, dorzuciły opiekunki klubu pp. Kasia Kiełbasińska i Iwona Urbańska-Walczak. Było sympatycznie, pasjonaci czytania mogli się wreszcie wygadać.

                                                                       Iwona Urbańska-Walczak

DKK 4 kwietnia 2017 r., Skóra Toni Morrison

Twórczość Toni Morrison nie była nam dotąd znana, choć to laureatka Nagrody Nobla. Książka wzbudziła sprzeczne emocje. Jednym się nie podobała, inni nie mogli się doczekać, żeby wyrazić swoje opinie o postawach bohaterów. W naszym spotkaniu uczestniczyła też studentka pedagogiki, odbywająca praktyki w naszym gimnazjum, pani Regina Trzcińska, która zainteresowała się książką i, mimo braku czasu, zdążyła większość tekstu przeczytać i aktywnie włączyła się do dyskusji.

Znamienny tytuł powieści - Skóra nawiązuje do tego, jak kolor skóry zdeterminował całe życie głównej bohaterki. Książka ukazuje ponure oblicze rasizmu i destrukcyjny wpływ uprzedzeń rasowych na relacje najbliższych sobie ludzi, czyli matki i córki. Treść książki zbulwersowała niektórych z naszych klubowiczów, którzy nie mogli się pogodzić z postawą odrzucenia własnego dziecka przez matkę.

Powieść porusza wiele trudnych zagadnień, w tym siły, z jaką złe doświadczenia z dzieciństwa mogą niszczyć człowieka i utrudniać mu nawiązywanie normalnych relacji.  Chociaż fabuła książki umiejscowiona jest w realiach lat 60 i 80  w USA, ma charakter uniwersalny, bo mówi o krzywdzeniu dzieci, o potrzebie matczynej miłości, poczuciu winy i konsekwencjach braku szczerości w związku.

Autorka posługuje się zwięzłym, oszczędnym stylem, co niewątpliwie jest zaletą książki. Kolejną zaletą jest w miarę szczęśliwe zakończenie, którego prawie nikt się nie spodziewał.

Iwona Urbańska-Walczak

Niebo nad pustynią w DKK 14 marca 2017r.

Każda z książek Anny Łaciny zapada w pamięć. Tak było z powieścią Kradzione róże, która mnie bardzo poruszyła, tak też odebrałam kolejną jej powieść Niebo nad pustynią, którą postanowiliśmy przeczytać i omówić w naszym   DKK. Warto wspomnieć, że w szkolnej bibliotece mamy wyżej wspomniane tytuły i kilka innych książek tej autorki. Czytelnicy nie powinni jej przegapić.

W egzotycznej scenerii egipskiego kurortu spotyka się nie całkiem przypadkowo czworo młodych ludzi, a każdy z nich dźwiga ciężar ponad siły: życiowe porażki, załamania, kompleksy i tajemnice. Skazani niejako na swoje towarzystwo, będą powoli i niechętnie odkrywali własne i cudze słabości. Nic nie będzie tym, czym się na początku wydawało. Kto okaże się rozczarowaniem, a kto aniołem stróżem z czarnymi skrzydłami, dowie się ten, kto przeczyta  całość.

Nie wszyscy klubowicze zdążyli przeczytać całą książkę na czas, do czego już musieliśmy się przyzwyczaić, ale mimo to dyskusja była ożywiona. Ci, którzy doczytali do końca, mogli się za to wygadać do woli.

Iwona Urbańska-Walczak

V Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

      W piątek, 17 lutego 2017 r. po raz trzeci nasi uczniowie gościli  na Festiwalu Podróżniczym Śladami Marzeń.

Na piątą edycję festiwalu wybrali się trzecioklasiści z klasy 3B wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Zwanzig oraz p. Iwoną Urbańską-Walczak, nauczycielem-bibliotekarzem. Było to możliwe organizatorom festiwalu, którzy pamiętali o naszej szkole i przysłali nam darmowe wejściówki na teren MTP i na festiwal. W piątek wysłuchaliśmy trzech prelekcji, podczas których podróżnicy opowiadali o swoich wyprawach i pokazywali ciekawe filmy oraz piękne zdjęcia.

Pierwsza prelegentka, p. Anna Rutkowska przemierzyła samotnie takie kraje, jak Oman, Birma, Indie i dzieliła się ze słuchaczami spostrzeżeniami dotyczącymi spotkanych ludzi, ale także kolorów i zapachów charakterystycznych dla odwiedzanych miejsc. Swoje wystąpienie zatytułowała Woń drogi.

Kolejni goście festiwalu, czyli p. Anna Majchrzak i Paweł Szymański opowiedzieli o wyprawie w Beskidy. Pokazali fantastyczne zdjęcia polskiej przyrody, ciekawe mapki podróży i niezwykłe kolaże-wspomnienia z wyprawy. Okazuje się, że także w Polsce można podziwiać widoki, które mogą konkurować z najpiękniejszymi  krajobrazami świata.

Ostatnia obejrzana przez nas prelekcja przybliżyła uczniom niecodzienny sposób podróżowania, czyli urban exploration (urbex) polegający na odwiedzaniu opuszczonych przez ludzi miejsc, np. budynków czy miast. Większość, o ile nie wszyscy eksploratorzy nieużytków uważają rozkład opuszczonych budynków za ich zaletę i wartość estetyczną. Autor bloga Stacja Filipa, p. Filip Faliński pokazał zdjęcia takich miejsc w różnych krajach  i miastach, a także wyjaśnił, jakie są zasady exploringu i jakie niebezpieczeństwa grożą podczas takich wypraw.

Festiwal trwał trzy dni, podczas których można było się dowiedzieć, że... gdzie diabeł nie może, tam Polaka pośle... Polscy podróżnicy podróżują bowiem po całym świecie w sposób, delikatnie mówiąc, nietypowy, bo że rowerem czy autostopem, to nic nowego, ale żeby na hulajnodze do Chin czy na deskorolce przez Malezję albo rowerem po Grenlandii, to się w głowie nie mieści. Poza zwiedzaniem i podziwianiem widoków polscy podróżnicy pracują jako wolontariusze na Filipinach czy w Kambodży, rozdają dzieciom piłki, uczą jeździć na deskorolce i walczą z analfabetyzmem.  Spotykają też ludzi zwykłych i niezwykłych, o czym opowiadali z poczuciem humoru.

Atmosfera festiwalu była niesamowita, a na widowni zasiadało chwilami jednocześnie ok. 800 osób, które dosłownie chłonęły opowieści podróżników i dobrze się bawiły.

Mamy nadzieję, że za rok znowu się tam wybierzemy.

Iwona Urbańska-Walczak

Spotkanie DKK w dniu 14 lutego 2017 r.

Klubowicze zebrali się, aby porozmawiać wspólnie o książce Meg Wolitzer Pod kloszem. Tematów do dyskusji nie brakowało, a i frekwencja dopisała.

Bohaterka książki po przeżytej traumie trafia do szkolnego ośrodka terapeutycznego, gdzie wraz z kilkoma nieznanymi jej rówieśnikami zmagającymi się z problemami psychicznymi zostaje wybrana do udziału w zajęciach pt. Specjalne zagadnienia z literatury angielskiej  poświęconych w całości twórczości Sylwii Plath.

Nikt nie wie, czym kieruje się nauczycielka typująca uczestników tych zajęć, ale fama głosi, że odmieniają one życie. I tak stają się małą grupą wybrańców uczestniczących w owianych tajemnicą lekcjach.  Odrabiając zadanie domowe polegające na pisaniu pamiętnika w specjalnym zeszycie wręczonym przez nauczycielkę, przenoszą się bezwiednie do alternatywnej rzeczywistości, nazwanej przez nich Belzharem. Tam czas zatrzymał się dla każdego z nich w krytycznym momencie ich życia, przeżywanym wciąż na nowo. Belzhar niesie ukojenie, ale też zagrożenie. Kiedy odkrywają przed sobą to niecodzienne doświadczenie, rodzi się między nimi więź i starają się wspierać, co nie jest łatwe, gdyż każdy z nich musi się uporać ze swoimi demonami.

Zaletą książki są niewątpliwie nawiązania do twórczości i życia  Sylwii Plath, ale także przejmujące portrety nastolatków. Czytelnik może liczyć na wiele wzruszeń, ale także przeżyje zaskoczenie, którego się nie spodziewa. Jedną z refleksji, która nasuwa się po przeczytaniu książki, jest myśl o tym, jak niezbadana i skomplikowana jest ludzka psychika. A psychika nastolatka jeszcze bardziej.

Iwona Urbańska-Walczak

Randka w ciemno z książką

      Walentynki 2017 rozpoczęły się w bibliotece od nietypowej Walentynkowej Czytanej Przerwy, podczas której szkolna psycholog Pani Danuta Lidzińska-Nowaczyk zaprezentowała uczniom wybraną przez siebie poezję miłosną w wykonaniu, m.in. Krzysztofa Kolbergera, Michała Żebrowskiego czy Ewy Demarczyk.

Była to też dobra okazja, by zachęcić przybyłych do wzięcia udziału w Randce w ciemno z książką. Pomysł Randki w ciemno z książką zawdzięczam pani Elżbiecie Rafińskiej, która podzieliła się nim na łamach czasopisma Biblioteka w Szkole. Spodobała mi się ta forma promocji czytelnictwa i postanowiłam przygotować taką akcję w naszej szkole. Czasu było mało, gdyż walentynki przypadały w tym roku tuż po zakończeniu naszych ferii, a akcję trzeba było utrzymać w tajemnicy. Z pomocą przyszły mi zaprzyjaźnione z biblioteką uczennice, które zostały po lekcjach, by wesprzeć bibliotekarza. Maja Krzewska, Natalia Szulc i Wiktoria Starzak oraz niżej podpisana stworzyły walentynkową drużynę, która przygotowała dla uczniów miłą niespodziankę. Pomysł polegał na tym, żeby zachęcić uczniów do wypożyczenia książek, na które być może sami nie zwróciliby uwagi. Element niespodzianki  brał się stąd, że każda z książek została szczelnie opakowana i opatrzona krótką metryczką zawierającą trzy słowa charakteryzujące treść powieści. Tak więc, nie znając tytułu, należało zdecydować się na wybór książki. Książki zostały  opakowane w ładny papier i ozdobione motywami kojarzącymi się z walentynkami, a sercowy kącik stosownie przystrojony.

Walentynkowa magia zadziałała. W bibliotece zapanowało poruszenie i wszystkie tak ciepło otulone książki (a było ich ponad 50) znalazły swoich amatorów.

Iwona Urbańska-Walczak

Dożywocie w DKK Koziegłowy

 10 stycznia 2017r. spotkaliśmy się, żeby porozmawiać o powieści Marty Kisiel Dożywocie. Autorka nie była nam obca, bowiem jakiś czas temu, w innym co prawda składzie klubu, omawialiśmy jej książkę pt. Nomen omen i wspominaliśmy tę lekturę bardzo sympatycznie.

Tym razem jednak obyło się bez zachwytów, a niektórzy wręcz zanegowali tę pozycję. Rzeczywiście,  nie jest to książka, która kusiłaby dynamiczną akcją, gdyż przez większość czasu niewiele się dzieje. Dopiero najazd na słynną Lichotkę, którego dokonała menedżerka głównego bohatera, skądinąd pisarza Konrada Romańczuka, spadkobiercy i dożywotnika tej zamieszkanej przez duchy siedziby, ożywił akcję na tyle, że łatwiej było książkę doczytać do końca.

Nie będę ukrywać, że i mnie kosztowało to trochę wysiłku, choć czytam szybko i nałogowo, a poza mną tylko jedna osoba (Maju K., jesteś wielka!) zadeklarowała, że przeczytała ją w całości. Pozostali szybko znudzili się lekturą, licząc na rozgrzeszenie, ale się przeliczyli. Wyznaję jednak pogląd, że nie każda książka musi podobać się każdemu i w każdym czasie, więc może jeszcze po nią sięgną.

Mimo że nie nazwę Dożywocia pasjonującą lekturą i zdecydowanie bardziej podobało mi się Nomen omen, nie mogę odmówić książce kilku zalet.

Kto lubi takie nieziemskie klimaty, ekscentryczne duchy i przesympatyczne, malownicze potworki, znajdzie w niej coś dla siebie. Fabuła powieści może też być balsamem na skołatane nerwy, bo nie dzieje się tam nic takiego, co mogłoby nas zasmucić czy  zdenerwować. Wolne tempo narracji spowolni nam tętno i obniży ciśnienie. Bez ironii. Na naszym obliczu zagości błogi uśmiech, a uważny czytelnik doceni błyskotliwy humor językowy, grę słów i skojarzeń, parafrazy, celne riposty i bogactwo sformułowań, którego na co dzień nie uświadczymy.

                                         Iwona Urbańska-Walczak

DKK 13 grudnia 2016 r.


    Każdego roku w grudniu musimy zaplanować, co chcemy czytać w następnym roku kalendarzowym. 13 grudnia 2016 r. wybrałyśmy się w tym celu do nowej siedziby biblioteki publicznej. Niestety, kilkoro z nas nie stawiło się na tym ważnym spotkaniu, bo, jak wiadomo, zbliża się koniec semestru i co nieco trzeba poprawić, w końcu nie samym czytaniem człowiek żyje. Ale co to za życie?! 
Na spotkanie pozostałe dekaki pomknęły ochoczo na hulajnodze, mając świadomość, że to one zadecydują. Rozważyłyśmy wiele propozycji, wybierając te tytuły, które wydawały nam się najciekawsze. Czas pokaże, czy nie ubiegły nas inne młodzieżowe kluby DKK oraz czy propozycje te nie rozminą się z naszymi oczekiwaniami. Jak wiadomo, zdarza się czasami, że książka jest zbyt poważna, tak jak to było z powieścią Boginie z Żitkowej, którą poza opiekunkami przeczytał tylko jeden klubowicz.
Na styczniowe spotkania czekają już dwie książki, czyli Dożywocie Marty Kisiel oraz Pod kloszem Meg Wolitzer. Propozycję planu czytelniczego wysłałyśmy do pań koordynatorek z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu.

Iwona Urbańska-Walczak

SPOTKANIE Z CIEKAWĄ KSIĄŻKĄ

   W piątek, 2 grudnia 2016 odbył się w naszym gimnazjum finał projektu Spotkanie z ciekawą książką. Jego celem było zachęcenie młodzieży do czytania i zaprezentowanie niezwykle bogatego księgozbioru biblioteki szkolnej.

Już w październiku przedstawiciele klas wylosowali tytuł książki z gatunku fantasy. Ich zadaniem było zapoznanie się z treścią książki i przygotowanie do realizacji zadań zaplanowanych przez bibliotekarza i polonistki. A pracy było sporo, więc uczniowie podzielili się na zespoły odpowiedzialne za poszczególne obszary.

Trzeba było zaprojektować stanowisko, na którym znajdą się rekwizyty związane z książką i hasło ją reklamujące. Osoby uzdolnione plastycznie przygotowały projekt nowej okładki. Klasy musiały wytypować wśród siebie mistrza retoryki, który na forum streści książkę, a jego narrację miały obrazować zdjęcia, będące wizualizacją scen. I chyba najtrudniejsze zadanie. Przygotowanie i odegranie scenki, która przedstawi fragment książki, a w której wystąpią przebrani bohaterowie. Cały czas pomocą służyły polonistki, czuwając nad motywacją swoich podopiecznych i wspierając ich w chwilach słabości.

Początkowo wydawało się, że czasu jest dużo, ale przecież szkoła żyje rytmem nauki, spotkań, wyjść i nagle okazało się, że czas niebezpiecznie się skrócił. Nadszedł dzień, w którym trzeba było przedstawić efekty swojej pracy. Szkolne korytarze zaroiły się od fantastycznych postaci, w salach lekcyjnych powstały przepiękne stragany, gdzie można było przenieść się w czasie lub posłuchać o historii osób o niezwykłych zdolnościach. Uczniowie otrzymali walutę przygotowaną specjalnie na ten dzień. Po obejrzeniu stoisk i wysłuchaniu streszczenia mieli wspólnie ustalić, którą klasą nagrodzą odpowiednią ilością Koziegimów.

Trudne zadanie stało też przed niezależnym jury złożonym z nauczycieli. Oni oceniali okładkę książki według wytycznych podpowiedzianych przez plastyczkę i scenkę odegraną na holu. A przedstawione historie były najróżniejsze. Zobaczyliśmy niebezpieczne pojedynki na szpady, efy strzelające z rewolweru i przechodzenie przez magiczne wrota. Było zabawnie, smutno i przerażająco. Ale najważniejsze, że w każdej klasie znalazły się osoby, które zmierzyły się w trudnej sztuce aktorskiej.

Nagrody wręczono, dyplomy rozdano, cukierki na osłodę szybko zjedzono. Ale najważniejszy cel został osiągnięty. Uczniowie zobaczyli, że literatura to nie tylko kanon lektur klasycznych, z którymi powinni się zapoznać. Literatura to magiczny świat, który zaprasza każdego, oferując mnóstwo wrażeń i emocji. A o otwarte drzwi do tego świata zadbała pani Iwona Walczak – szkolna bibliotekarka, która wciąż kupuje nowe książki, kierując się sugestiami uczniów.

Maria Szostek

 

Nasz udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa


     Gimnazjum w Koziegłowach za pośrednictwem SAPO Czerwonak wystąpiło w 2015 r. o przyznanie  wsparcia finansowego z budżetu państwa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych dla bibliotek szkolnych.
Wniosek złożony przez naszą szkołę został rozpatrzony pozytywnie i po konsultacjach z uczniami i rodzicami, w tym Samorządem Szkolnym i Radą Rodziców, po otrzymaniu dotacji w wysokości 15 tysięcy złotych we wrześniu 2016 r. przystąpiliśmy do wzbogacania zasobów biblioteki szkolnej. Wykorzystaliśmy m.in. ankietę skierowaną do uczniów i rodziców z pytaniem o propozycje książek wartych przeczytania. Lista była na bieżąco uzupełniana.
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zaplanowaliśmy różnorodne działania promujące i wspierające czytelnictwo. Niektóre z nich, jak: wystawy książek, czytane przerwy, spotkania z pisarzami, z podróżnikami i ciekawymi ludźmi, udział w konkursach, w wydarzeniach literackich czy prowadzony we współpracy z Filią Biblioteki Publicznej w Koziegłowach Dyskusyjny Klub Książki  są kontynuacją wcześniejszych działań szkolnej biblioteki.  
10 czerwca 2016 r. wspólnie ze szkołą podstawową wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo Jak nie czytam, jak czytam. Reprezentowało nas  274 uczniów i nauczycieli gimnazjum i 483 uczniów ze szkoły podstawowej oraz zaproszeni goście, a zdjęcie naszego happeningu znalazło się na okładce miesięcznika Biblioteka w Szkole - pomysłodawcy akcji.
Nauczyciele i uczniowie naszego gimnazjum włączyli się aktywnie w organizowane w gminie 3 września Narodowe Czytanie 2016, zaplanowaliśmy również ciekawe spotkanie i dyskusję z rodzicami.
We wrześniu rozpoczęliśmy realizację projektu popularyzującego czytanie pod hasłem Spotkanie z ciekawą książką, w którym biorą udział wszystkie klasy.
Dzięki funduszowi otrzymanemu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna wzbogaciła się o ok. 700 nowości wydawniczych dla młodzieży. Wśród nowo zakupionych książek przeważa beletrystyka, ale do naszych zbiorów dołączyły również ciekawe książki popularnonaukowe nawiązujące do zainteresowań uczniów. W bibliotece trwa ciągła ekspozycja nowo zakupionych książek i, co niezmiernie cieszy, wzbudza duże zainteresowanie uczniów.         

                                             
Iwona Urbańska-Walczak

Wpływ czytania na rozwój młodzieży - spotkanie z rodzicami

   30 listopada 2016 r. w bibliotece szkolnej gościli rodzice naszych uczniów, którzy zostali zaproszeni na spotkanie poświęcone wpływowi czytania książek na rozwój młodzieży.

Na początku goście wysłuchali wystąpienia pani dyrektor Hanny Kościelskiej, która przedstawiła zasady udziału szkoły w projekcie Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa oraz podjęte przez nas działania.

Następnie pani psycholog Danuta Lidzińska-Nowaczyk przedstawiła prezentację ukazującą wpływ czytania książek na wszechstronny rozwój młodego człowieka. Przybliżyła dane statystyczne dotyczące czytelnictwa wśród młodzieży i dorosłych. Przywołała zalety czytania opracowane przez Szwedzką Akademię  Literatury Dziecięcej. Szczególny nacisk położyła na korzystny wpływ czytania na rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny młodzieży.

Kolejny moduł spotkania został poświęcony dyskusji o metodach zachęcania młodzieży do czytania. Nauczyciel-bibliotekarz, pani Iwona Urbańska-Walczak podzieliła się z rodzicami refleksją dotyczącą tematyki książek dla młodzieży zakupionych w ramach funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Rodzice z kolei wyrazili swoje opinie związane z doświadczeniami i preferencjami czytelniczymi własnych dzieci. W dyskusji został również poruszony problem zasadności cenzurowania ksiażek czytanych przez młodzież.

Następnie rodzice zapoznali się z wystawą nowo zakupionych pozycji, mogli obejrzeć bogatą ofertę nowości  beletrystycznych, podróżniczych, historycznych i popularnonaukowych  dostępnych uczniom dzięki udziałowi w programie.  Wystąpienia, dyskusja, jak i aktualna oferta biblioteki wywołały aprobatę rodziców uczestniczących w spotkaniu.

Iwona-Urbańska-Walczak

Jak cię widzą, tak cię piszą, czyli Historia stroju  Maguelonne Toussaint-Samat


29 listopada 2016 r. zaplanowaliśmy spotkanie poświęcone książce Historia stroju Maguelonne Toussaint-Samat.
Po wstępnym zapoznaniu się z zawartością książki obie z panią Kasią Kiełbasińską założyłyśmy, że każdy z klubowiczów przeczyta wybrane przez siebie fragmenty tej pozycji, a następnie zreferuje je pozostałym.
Okazało się to konieczne ze względu na charakter tej książki. Autorka w sposób rzetelny i niebywale drobiazgowy przedstawia nie tyle historię mody, jak  nam się początkowo wydawało, ale historię poszczególnych materiałów wykorzystywanych do wykonywania elementów bądź całych strojów na przestrzeni wieków a nawet tysiącleci.
Począwszy od futer przez len, jedwab i bawełnę wędrujemy przez wieki, przyglądając się ewolucji surowców wykorzystywanych przez różne społeczeństwa i kultury. Odkrywamy tajemnice, symbole i tabu związane  nieodłącznie z kręgami kulturowymi i rozwojem społecznym.
Niezwykłe bogactwo informacji, kontekstów historycznych i ciekawostek czyni książkę z jednej strony fascynującą, z drugiej prawie dziełem encyklopedycznym, co sprawia, że czytanie jej należy rozłożyć na raty. Tak też się stało w przypadku naszego klubu. Każdy z nas znalazł coś ciekawego dla siebie. Jedni futra, inni jedwabie, kolejni przyjrzeli się rękawiczkom, a jeszcze inni bieliźnie cesarzowej Józefiny.


Iwona Urbańska-Walczak

Spotkanie z pisarką

17.11.2016r. klasa 1a wraz z wychowawczynią oraz opiekunem Biblioteki Szkolnej panią Iwoną Walczak udała się do Gimnazjum w Murowanej Goślinie na spotkanie autorskie z pisarką Anną Onichimowską.

Pierwsza część spotkania poświęcona była twórczości pani Anny. Opowiedziała o początkach swojej działalności autorskiej, o pomysłach na książki, opowiedziała też w kilku słowach o fabule niektórych z nich. Autorka często dotyka tematów bardzo trudnych, takich jak relacje między ludźmi, uzależnienie od narkotyków. Niejednokrotnie pisanie książki kosztowało ją wiele emocjonalnych wzruszeń, smutku, stresu. Jako autorka bardzo poczytnych książek dla dzieci, nastolatków i dorosłych potrafiła opowiadać językiem trafiającym do młodzieży, która stanowiła publiczność sali.

Po części pierwszej przyszła kolej na pytania i ku zdziwieniu opiekunów i chyba samej autorki pytaniom nie było końca. Młodzi ludzie dopytywali o szczegóły powstania konkretnych książek, ich kontynuację oraz plany autorki na przyszłość. Spotkanie było ciekawe, pełne zabawnych anegdot oraz wydarzeń towarzyszących powstawaniu kolejnych książek. Wielu spośród uczniów sięgnęło już wcześniej po książki Anny Onichimowskiej, ale ci, którzy jeszcze tego nie zrobili zadeklarowali chęć bliższego poznania jej twórczości.

Monika Fomiczew-Droździńska

 

Wszechświat kontra Alex Woods w DKK

 

    6.11.2016 na to spotkanie, które odbyło się w nowej siedzibie biblioteki publicznej w Centrum Rekreacji Akwen zaplanowaliśmy rozmowę o książce Gavina Extence pod tytułem Wszechświat kontra Alex Woods.

Bohater  tytułowy - Alex ma za sobą niecodzienne doświadczenie, gdyż siedem lat wcześniej został uderzony w głowę spadającym meteorytem wielkości pomarańczy. To spowodowało wyłączenie go  życia na czas rekonwalescencji, a w dalszej konsekwencji odizolowanie od rówieśników. Ponadprzeciętnie inteligentny chłopak, postrzegany przez niektórych jako dziwadło, będzie się musiał publicznie przeciwstawić jednemu z uprzykrzających mu życie  mięśniaków. Los zetknie go z innym outsiderem, z którym nawiąże nietypową przyjaźń. Młody fan książek Kurta Vonneguta skupi wokół siebie grono ekscentryków, pozna smak miłości, ale również zaryzykuje wiele, by spełnić nietypową prośbę chorego przyjaciela.

Barwne postacie, dosadny język, często wisielczy humor, dylematy moralne to tylko niektóre zalety tej książki. Kto ją raz przeczyta, ten będzie do niej wracał. Niewielu bohaterów tak zapada w pamięć jak Alex.

                                                                Iwona Urbańska-Walczak

 

Kolejne spotkanie DKK

 18 października 2016 r. spotkaliśmy się z bohaterką książki Marty Fox Kaśka Podrywaczka. Przebojowa i niepokorna dziewczyna, która wieczorami wymyka się na dyskoteki dla dorosłych oraz, przynajmniej na początku,  uważa, że zjadła wszystkie rozumy, wzbudziła mieszane uczucia. Na szczęście pod wpływem rówieśników doszła do wniosku, że nie ma recepty na wszystko i postanowiła zweryfikować swoje poglądy i zachowanie. Historia Kaśki ma happy end,  a bohaterka z czasem stała się całkiem znośna. Powiało optymizmem. Co ciekawe nasze klubowe nastolatki w ogóle nie utożsamiały się z doświadczeniami bohaterki, stwierdziły, że nadają na zupełnie innych falach.

                     Iwona Urbańska-Walczak

Czytane przerwy sezon 4.

   Po raz czwarty postanowiliśmy kontynuować  akcję Czytane przerwy. Rozpoczęliśmy ją  z małym poślizgiem 18 października br., gdyż sporo czasu zajęły ewidencja i wypożyczanie darmowych podręczników dla klas pierwszych i drugich.
W  akcji uczestniczą uczniowie i nauczyciele. Raz w tygodniu, przeważnie we wtorki o 10.30 jeden z nauczycieli lub uczniów czyta fragment książki wybrany przez bibliotekarza. Raz w roku czyta też u nas pani woźna.
Ponieważ biblioteka dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa wzbogaciła się ostatnio o niebagatelną liczbę nowych książek, postanowiłam, że wykorzystamy czytane przerwy do zareklamowania ciekawych lektur zakupionych w ramach tego programu. Fragmenty wybieram tak, by zaintrygować czytelników treścią książki, a tytuły dobieram w ten sposób, by uczniowie zapoznali się z różnorodną ofertą naszej biblioteki. Czytamy więc nie tylko beletrystykę, ale również literaturę popularnonaukową. Cieszy, że znajdujemy sympatyków tej akcji, nie tylko wśród zagorzałych czytelników, ale również wśród tych, którzy na co dzień wolą inne rozrywki.
Iwona Urbańska-Walczak

Ruszyła lawina...książek

 

Pod koniec września rozpoczęły się wielkie zakupy, jakich jeszcze nie było w gimnazjalnej bibliotece.

Dysponując niebagatelną kwotą 15 tysięcy złotych uzyskaną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zaczęłam przeszukiwać oferty internetowych księgarni i, wykorzystując sugestie uczniów i rodziców, kompletować i wysyłać pierwsze zamówienia nowości wydawniczych dla młodzieży. Do 3 października 2016 r. do szkoły dotarły już dwie duże paczki  zawierające ponad 130 książek. Wielu uczniów na pewno znajdzie wśród nich coś ciekawego do czytania.

Iwona Urbańska-Walczak

Lekcje biblioteczne

        W dniach 14 i 16 września 2016 r. klasy pierwsze poznawały zasady funkcjonowania biblioteki, czyli reguły zachowania w czytelni, sposoby wypożyczania książek oraz korzystania ze stanowisk komputerowych i ksero. Pierwszaki dowiedziały się, co zawiera i jak uporządkowany jest księgozbiór.

Następnie każda klasa została podzielona na pięć grup. Uczniowie wypełniali karty pracy Witajcie w bibliotece! Mogli przy tym przyjrzeć się zasobom biblioteki. Wyszukiwali pozycje w księgozbiorze podręcznym oraz na półkach z literaturą popularnonaukową. Musieli zajrzeć do regałów z lekturami szkolnymi, powieściami przygodowymi, historycznymi oraz poezją i literaturą w językach obcych. Większość drużyn pracowała z zaangażowaniem. Każda grupa mogła zdobyć po 20 punktów. Najlepsze grupy zostaną nagrodzone przez panie polonistki.

Sumy punktów zdobytych przez klasy:

klasa 1C      85,0 p.        na 100 p. możliwych 

klasa 1A      70,5 p.

klasa 1B      68,5 p.

klasa 1D      67,5 p.

klasa 1E      65,0 p.

Klasyfikacja ogólna grup          (na 20 punktów możliwych):

I miejsce: Awa-Sława z 1 kl. c - 20 p. i Easy Team z kl. 1 c - 20 p.

II miejsce : Kasztany z kl. 1 b - 19,5 p.

III miejsce:  Poziomki z kl. 1 b - 18 p.

IV miejsce: Grupy, które zdobyły po 16 p. :

Czytelnicy z kl. 1a, Kable od pilota z kl. 1 c, Pizza z kl. 1 c, Babushka z kl. 1 d

V miejsce: Grupy, które zdobyły po 15,5 p.

Unicorns z kl. 1d i Super 4 z kl. 1 a

VI miejsce: Grupy, które zdobyły po 15 p.

Fejmy z kl. 1 e i Zachowaj ciszę z kl.1b

Iwona Urbańska-Walczak

Jedna książka - dwa spotkania

Tak się złożyło, że na dwóch pierwszych spotkaniach , tzn. 20 września i 4 października 2016 r. pojawiła się ta sama książka, czyli powieść Amy Ewing Klejnot.

Stało się tak dlatego, że co roku zmienia się skład naszego DKK. Jedni odchodzą do szkół średnich, inni przyłączają się do nas, bo zaczęli naukę w gimnazjum lub wreszcie się na to zdecydowali. Ubiegłoroczni klubowicze przeczytali książkę jeszcze podczas wakacji, a nowi dostali ją dopiero 20 września.

Z dawnego składu zostali z nami Zuza z 3b i Józef z 2a, na pierwszych spotkaniach pojawiły się jeszcze Ala, Wera i Emilka, obecnie licealistki, natomiast w tym roku dołączyły do klubu Marta i Natalia z 3e. Nowe twarze w DKK to Ola, Paulina i Maja z 1 a.

Powieść Klejnot to odmiana fantastyki nazywana dystopią. Społeczeństwo, w którym żyje bohaterka podzielone jest na kasty funkcjonujące w pięciu odrębnych kręgach. Zewnętrzny krąg otoczony murem izolującym je od zewnętrznego świata zamieszkuje najbiedniejsza część ludności bezwzględnie wykorzystywana przez rządzących. Mieszkańcami środkowego kręgu - Klejnotu jest warstwa najbardziej uprzywilejowana, a jednocześnie zdegenerowana, czyli arystokracja.

Bohaterka - Violet, dziewczyna z Bagna trafia do Klejnotu wbrew swej woli jako surogatka. W tej autokratycznej społeczności takie jak ona nie mają żadnych praw. Czy znajdzie sprzymierzeńców w walce o przetrwanie i ludzką godność, dowiecie się, czytając tę i kolejne części książki.

Zagadkowa fabuła i akcja trzymająca w napięciu oraz charakterna bohaterka zjednały książce zwolenników wśród naszych klubowiczów, niektórzy szybko sięgnęli po drugą część opowieści pod tytułem Biała róża.

Iwona Urbańska-Walczak

DKK na niezwykłym spotkaniu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej15 września 2016 r. grupa uczennic wraz z opiekunkami klubu uczestniczyła w spotkaniu młodzieżowych DKK zorganizowanym przez  Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Poznaniu, a dokładniej przez koordynatorki projektu p. Anię Sabiłło i p. Gosię Bochińską.
Gośćmi spotkania byli naukowcy i pisarze -  lekarz weterynarii i ornitolog dr Andrzej Kruszewicz  i  historyk przyrodniczy dr Tomasz Samojlik.
Tym, co łączy obu panów jest niezwykła pasja - miłość do przyrody, która przejawia się nie tylko w pracy naukowej, ale również w twórczości literackiej. O tej właśnie pasji opowiadali z niezwykłym zaangażowaniem. Uczniowie mieli okazję poznać wiele ciekawostek przyrodniczych oraz pogłębić refleksję o stosunku człowieka do zwierząt.Swoją wiedzę i przemyślenia obaj panowie popularyzują w bardzo przystępny i ciekawy sposób za pomocą literatury.
Andrzej Kruszewicz to założyciel i szef Azylu dla Ptaków w  warszawskim zoo i przez kilka lat dyrektor tego zoo,  autor cyklu pogadanek w radiowej Trójce oraz wielu książek, m.in. Trójkowe gawędy Doktora Kruszewicza czy Moi skrzydlaci pacjenci. Obdarzony  swadą i poczuciem humoru szybko nawiązał kontakt z młodzieżą i rozbawił swoimi zagadkami i anegdotami, ale również podzielił się z nimi gorzkimi refleksjami na temat pełnego hipokryzji stosunku współczesnych społeczeństw  do zwierząt. Książki tego autora poza ciekawą treścią wyróżnia też niebanalna szata graficzna.
Drugi z gości, dr Tomasz Samojlik jest z kolei autorem wielu komiksów dla dzieci, których bohaterami są  zwierzęta żyjące na wolności.  Adresatem tych komiksów są dzieci i młodsza młodzież, ale ich tematyka podana w przystępny i atrakcyjny sposób może zainteresować również dorosłych. To np. historia walki o przetrwanie najmniejszego ssaka żyjącego w Polsce pt. Ryjówka przeznaczenia zmagającego się z inwazyjnym gatunkiem - norką. To również inny komiks, który opowiada prawdziwą historię wyginięcia żubrów w Polsce i wiele innych książek niosących ważkie przesłania. Stworzenie tylu bohaterów i historii wymagało benedyktyńskiej pracy autora, który jedną ze swoich postaci narysował na żywo specjalnie dla uczestników spotkania.
A my postanowiłyśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, nie tylko z pisarzami i  innymi uczestnikami, ale również z ryjówką Dobrzykiem.
                          

 Iwona Urbańska-Walczak

Dotowane podręczniki

 

         Na początku roku szkolnego 2016/2017 uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjum otrzymali nieodpłatnie podręczniki dotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

         Nowe podręczniki zostały opieczętowane, opatrzone kodem i wprowadzone do księgi inwentarzowej w programie bibliotecznym MOL.

         Większość pierwszoklasistów otrzymała podręczniki używane przez poprzedni rocznik, a pozostali pierwszoklasiści i drugoklasiści nowe podręczniki.

         Pierwszoklasiści wypożyczyli komplet składający się z 13 podręczników i trzech zeszytów ćwiczeń, a drugoklasiści po dwanaście podręczników i trzy zeszyty ćwiczeń.

         Przed końcem roku szkolnego uczniowie będą poproszeni o zwrot wypożyczonych podręczników.

 regulamin wypożyczeń podręczników

Iwona Urbańska-Walczak

 

Jesteśmy na okładce!!!

         Tuż przed wakacjami, 10 czerwca 2016 r. uczniowie i nauczyciele dwóch szkół: Gimnazjum w Koziegłowach oraz Szkoły Podstawowej im. Stefana Roweckiego-Grota wspólnie wzięli udział w akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam” zaproponowanej przez czasopismo Biblioteka w Szkole. Na boisku szkolnym biło rekord jednoczesnego czytania 760 osób!

         Co prawda, nie udało nam się zdobyć nagrody, ale za to spotkało nas bardzo miłe wyróżnienie, ponieważ zdjęcie z naszej akcji znalazło się na okładce czasopisma (nr 7-8) Biblioteka w Szkole, a film dokumentujący bicie rekordu znalazł się wśród filmów zamieszczonych na stronie czytamy.org.

      Iwona Urbańska-Walczak

 

zobacz, 7 reportaż umieszczony na stronie organizatora akcji

 

obejrzyj, zdjęcia umieszczone na stronie organizatora

 

  zobacz, jakie zdjęcia my umieściliśmy na swojej stronie.

 

 

 

Nasz udział w Narodowym Czytaniu

   Trzeciego września 2016 roku odbyło się kolejne już Narodowe Czytanie. W całej Polsce czytano Quo vadis H. Sienkiewicza. Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonaku również zorganizowała uroczyste czytanie powieści Sienkiewicza, w nowo otwartej siedzibie w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach. Lokalne czytanie noblisty pod patronatem Pary Prezydenckiej poprowadziła pianistka Anna Haas-Niewiedział, tworząc oprawę muzyczną dla realiów antycznego Rzymu, urozmaicając lekturę opowieściami na temat twórczości pozytywisty oraz anegdotkami, zaczerpniętymi z życiorysu wielkiego realisty. Udział w imprezie wzięli między innymi: Wójt Gminy Czerwonak - p. Jacek Sommerfeld, Przewodniczący Rady Gminy Czerwonak - p. Marcin Wojtkowiak, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej - p. Renata Laskowska, V-ce Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Roweckiego Grota  w Koziegłowach - p. Aleksandra Drzewiecka. Nasze gimnazjum reprezentowali: nauczyciele: p. Agnieszka Chinalska, p. J. Jagodzińska, p. I. Walczak, p. A. Wiśniewska i uczniowie: K. Orwat, A. Warciarek, A. Osmólska, M. Szymanowska i Z.Ratajczak.

Aldona Wiśniewska