rok szkolny 2016/2017 rok szkolny 2015/2016 rok szkolny 2014/2015 rok szkolny 2013/2014 rok szkolny 2012/2013 rok szkolny 2011/2012

rok szkolny 2016/2017

Szkolne Koło Filmowe czyli jak to się zaczęło?

      Można powiedzieć, że Szkolne Koło Filmowe w Gimnazjum w Koziegłowach rozpoczęło swoją działalność w 2010 roku. W tamtym czasie nie był to jednak w żaden sposób zorganizowany zespół, raczej zmienna grupa ludzi, której celem było stworzenie filmu. Pierwszym dużym sukcesem było I miejsce naszego filmu w 2011 w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł w konkursie Pozytywnie nakręceni. Nagrodą był wyjazd dla całej klasy na trzydniową wycieczkę do Zielonej Góry wraz z pobytem w Tropical Island i zwiedzaniem Berlina. Kolejna nasza praca Niecoolturalna dieta otrzymał I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Film na zdrowie, w którym nagrodą były mp4 dla uczniów, rzutnik multimedialny dla szkoły, oraz wyjazd na dwudniowe warsztaty filmowe do Warszawy.

W 2012 roku powstał kolejny film promocyjny stworzony przez Jerzego Czachowskiego (ucznia klasy 3), Szymona Jarząbka (klasa 2) i Pawła Guzika (klasa 2). Film ten stał się hitem internetu, którego oglądalność w sumie przekracza 70 000 wyświetleń. Było on podlinkowywany na różnych stronach www, wspominano o nim w Radiu Roxy, a jego tekst zna młodzież z różnych stron Polski.

W 2013 powstało kilka kolejnych filmów, tworzonych przez naszych uczniów i zgłaszanych na konkursy, niestety tym razem bez wygranych. Duża wartością była zabawa i zdobywanie praktyki w pracy nad filmami.

Był to też rok przełomowy, w którym zaczęły się odbywać regularne spotkania członków Koła mające na celu przybliżyć im tajniki pracy z kamerą, ustawień, montażu i języka filmowego. W tym roku powstały również zdjęcia do filmu Król Pszczół.

w 2014 kolejnym dużym sukcesem okazał się film Król Pszczół, który otrzymał IV miejsce (I wśród gimnazjów) w Polsce w kolejnej edycji konkursu Film na zdrowie. Nagrodą były tablety dla uczniów, kamera dla opiekuna oraz rzutnik z tablicą multimedialną dla szkoły. Powstał również na konkurs Winiary - żyj smacznie i zdrowo efektowny i czasochłonny film poklatkowy Pacman, który niestety nie uzyskał uznania wśród Jury.

Był to też najważniejszy rok, jeśli chodzi o stworzenie Szkolnego Koła Filmowego jako grupy przyjaciół, którzy wspólnie i samodzielnie realizują cel jakim jest powstanie filmu. Miało to związek z uczestnictwem naszego Koła w pracy nad filmem Pasjonaci wśród nas mającego być efektem współpracy z Fundacją ZAmiastem i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Efekt końcowy w postaci filmu i jego premiery na szkolnym boisku, z bezalkoholowym szampanem, truskawkami i popcornem dla licznie zebranych gości przerósł nasze oczekiwania. Udowodnił młodym ludziom, że ciężka praca daje wspaniałe efekty. Od tego czasu w Kole zaczęły się dziać niesamowite rzeczy i powstawały coraz bardziej dopracowane filmy.

Pod koniec roku 2014 powstały jeszcze trzy filmy konkursowe: Energooszczędni, 27 12 1918 i Błyskotliwi. Każdy z nich jest przykładem możliwości członków Koła oraz ich dojrzałości w podejściu do tematu tworzenia filmu.

W listopadzie tego roku podjęliśmy też decyzję o stworzeniu Młodzieżowej Telewizji Kulturalnej Gminy Czerwonak CoolturalnaTV, która okaże się już niedługo kolejnym kamieniem milowym w rozwoju naszego Koła.

Rok 2015 rozpoczął się wspaniałą informacją o I miejscu w Wielkopolsce w konkursie multimedialnym o Powstaniu Wielkopolskim filmy 27 12 1918. Nagrodą było 7 000 zł za które zakupiliśmy dobrej klasy aparat do filmowania i obiektyw. W tym roku też CoolturalnaTV została zauważona przez władze Gminy, z którymi rozpoczęliśmy ścisłą współpracę i tworzenie materiałów na zlecenie. Powstał też kolejny ważny film Buschdorf, który przybliżą zapomnianą historię nieistniejącego obozu pracy przymusowej dla Żydów w Kicinie. Nasza grupa jako jedyna w Poznaniu i okolicach została wybrana do udziału w kolejnej edycji Wielkiej Przygody z Filmem. Pod opieką profesjonalistów z poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka będziemy tworzyć film w temacie ocean muzyki. Efekt naszej pracy będzie miał premierę podczas jesiennego festiwalu Ale Kino w Poznaniu. Nasza praca została również dostrzeżona przez miejscowe firmy i organizacje, które zgłosiły chęć pomocy i wsparcia.

Tak w skrócie wygląda 5 lat działalności Szkolnego Koła Filmowego w Gimnazjum w Koziegłowach, które od niezorganizowanych twórców głupawych filmików w zaledwie kilka lat ewoluowało do sprawnie działającego mechanizmu ludzi z pasją tworzenia filmów. Wspólnym naszym celem jest przede wszystkim dobra zabawa w gronie znajomych, przekazywanie wiedzy i rozwijanie pasji, a jeśli przy tym powstanie jakiś ciekawy film to tylko dla nasz kolejny powód do dumy. Mamy nadzieję, że nasza machina nie zwolni, a w Koziegłowach i okolicach powstanie grono ludzi zakręconych wokół filmu, którzy już poza szkołą będą pracować wspólnie robiąc to co kochają i w czym czują się dobrze. Mam przeczucie, że o niektórych z nich jeszcze usłyszymy...

 

Dawid Łasiński

Szkolne Koło Filmowe znów w akcji

   4 października 2016 r. odbyło się pierwsze spotkanie Szkolnego Koła Filmowego w roku szkolnym 2016/2017. Zaprosiliśmy starych członków i tych, którzy chcieliby się włączyć w działania koła. Licznie przybyli zarówno znani nam uczniowie, jak i pierwszoklasiści.

Podział ról ustaliliśmy podobny jak w roku poprzednim. Pan Dawid Łasiński odpowiedzialny jest za techniczną stronę, pani Maria Szostek czuwa nad aspektem artystycznym. Planujemy wziąć udział w kilku konkursach, projektach, ale przede wszystkim podczas szkolnych imprez doskonalić zdolności reporterskie.

Praca filmowca wymaga czasu, zaangażowania i często poświęcenia, dlatego nie wiemy, ilu spośród chętnych pozostanie z nami do końca roku. Ale z pewnością ci, którzy zarażą się duchem filmu, pozostaną z nami do końca, biorąc czynny udział w licznych działaniach Szkolnego Koła Filmowego.

Maria Szostek

Relacja członków Szkolnego Koła Filmowego z wydarzeń szkolnych

 

Efekt pracy grupy projektowej p. Szostek

"Czym jest piękno?"

Byliśmy współorganizatorami VIII Biegu w Gminie Czerwonak

w ramach akcji "Polska biega" 

 

 

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Czy uczniowie potrafią zastosować umiejętności nabyte na lekcjach matematyki w sytuacji praktycznej?

Czy prace naszych uczniów, wykonywane na lekcji plastyki,

wzbudziły zainteresowanie ludzi na Jarmarku Świątecznym?

 

 

Każda klasa śpiewała Polsce pieśni lub piosenki z różnych okresów historycznych nawiązujące do historii naszej ojczyzny.

 

Klasy I  realizowały projekt "Jak się masz Pierwszaku? Jak się masz?"

Klasy II i III realizowały projekt nauczycieli przedmiotów przyrodniczych

klasy II Rajd Młodszego Przyrodnika po Koziegłowach

klasy III Rajd Starszego Przyrodnika po Puszczy Zielonce