AKTUALNOŚCI Wspomnień czar sprawozdania WRZESIEŃ 2016 IX 2016 wydarzenia Sprawozdania PAŹDZIERNIK 2016 X 2016 wydarzenia Sprawozdania LISTOPAD 2016 XI 2016 wydarzenia sprawozdania GRUDZIEŃ 2016 XII 2016 wydarzenia sprawozdania STYCZEŃ 2017 I 2017 wydarzenia sprawozdania LUTY 2017 II 2017 wydarzenia sprawozdania MARZEC 2017 III 2017 wydarzenia sprawozdania KWIECIEŃ 2017 IV 2017 wydarzenia sprawozdania MAJ 2017 V 2017 wydarzenia sprawozdania CZERWIEC 2017

 

sprawozdania MARZEC 2017

 

Jak cię widzą, tak cię piszą, czyli o kreowaniu wizerunku

         W czwartek, 29 marca 2017 uczniowie klasy 2a i 2b oraz członkowie Szkolnego Koła Filmowego wzięli udział interaktywnym widowisku Teatr Show.

         Tematem było kreowanie wizerunku we współczesnym świecie. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, jak wiele elementów składa się na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Ważna jest nasza postawa, mimika, gestykulacja, a nawet charakter pisma czy nazwisko. A mamy tylko 30 sekund, aby wywrzeć pierwsze wrażenie. Zobaczyliśmy, jak pracuje ekipa telewizyjna i jakie triki stosuje się, aby pokazać coś innym niż naprawdę jest. Nasi uczniowie mogli wyjść na scenę i spróbować swoich sił przed kamerą. I okazało się, że stanąć przed kamerą, w pełnym świetle, przed wypełnioną salą i jeszcze powiedzieć coś sensownego jest bardzo trudno.

         Całe widowisko zostało nagrane, a za kilka tygodni, po jego zmontowaniu zostanie do nas przesłane, abyśmy mogli zobaczyć efekty.

Maria Szostek

Rekolekcje wielkopostne

     Tegoroczne rekolekcje Gimnazjum w Koziegłowach skoncentrowane były wokół osoby Jana Pawła II.

27.03.2017 pierwszego dnia uczniowie pielgrzymowali po Koziegłowach, Kicinie i Owińskach, odkrywając obiekty sakralne i odnajdując w nich nawiązania do duchowości Papieża. Wypełniając karty pracy, przygotowane przez grupę projektową uczniów klasy drugiej, młodzież poznawała związki z Janem Pawłem II objawień fatimskich, kultu serca Jezusa, różańca i wielu innych znanych praktyk religijnych.

Następnego dnia przyszedł czas na własną praktykę religijną - poznawszy podczas pielgrzymek religijność Papieża, teraz mogliśmy przyjrzeć się swojej. Podczas nauk w kościele ksiądz rekolekcjonista zachęcał, by wzorować się na Papieżu, który stał się człowiekiem wielkiego formatu nie przypadkowo, lecz dzięki rozwijaniu siebie i stawianiu sobie wzniosłych celów. Podczas Mszy świętej chętni uczniowie angażowali się w służbę ministrancką, czytali fragmenty Biblii, śpiewali w zespole muzycznym.

Ostatni dzień rekolekcji poświęcony był pisarskiej działalności Papieża. Pani Maria Szostek wraz z innymi nauczycielami polskiego przygotowała warsztaty polonistyczne, podczas których uczniowie poznawali naukę Jana Pawła II, dotyczącą patriotyzmu, cierpienia, młodzieży, czytali fragmenty poezji, tworzyli plakaty.

Mamy nadzieję, że nasze rekolekcyjne przyglądanie się postaci Papieża przyczyni się do lepszej znajomości jego samego i jego nauczania, ale również pomoże nam w codziennym postrzeganiu świata, który nas otacza i przyjmowaniu postaw, których Jan Paweł II uczył i których był wzorem.

Małgorzata Mądrawska, Magdalena Tomczak

Spotkania informacyjne dla uczniów klas III

W ramach przygotowań uczniów klas III do wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej organizujemy spotkania z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych.

W tym roku szkolnym mamy już za sobą pięć takich spotkań, podczas których trzecioklasiści mieli okazję dowiedzieć się, jakie propozycje edukacyjne mają dla nich od września 2017r. :

Poznańskie Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej,  mieszczące się przy ul. Jawornickiej oraz Zespół Szkół Licealno-Technicznych, znajdujący się przy ul. 28 Czerwca 1956 r.

Zespół Szkół Mechanicznych z ul. Świerkowej, Zespół Szkół w Rokietnicy z filią w Poznaniu przy ul. Rubież,

         Zespół Szkół w Bolechowie ( w skład którego wchodzi szkoła w Murowanej Goślinie), Zespół Szkół Handlowych z ul. Śniadeckich.

Naszymi gośćmi byli także przedstawiciele XX LO, Liceum Sióstr Urszulanek, Zespołu Szkół Budownictwa z ul. Rybaki oraz  Zespołu Szkół Elektrycznych mieszczącego się przy ul. Świt.

Małgorzata Piskorska

 

A my ciągle powtarzamy…

  

   „Ćwiczenie czyni mistrza”, tak brzmi słynna maksyma, ale trudno nastolatka zmusić do ćwiczeń, więc nauczyciel robi co może, aby swój cel osiągnąć. Kilka razy na powtórkę stworzyłam domino, innym razem puzzle, a ostatnio podglądając pomysły szkolnych koleżanek polonistek i członków facebookowej grupy nauczycieli, zrobiłam QR-owe rozpoznawanie czworokątów po ich własnościach. Przygotowałam tabelkę z trzema kolumnami. W jednej kolumnie były zapisy typu: „Czworokąty o wszystkich bokach równych”, w trzeciej wypisane figury spełniające wymienione warunki „kwadrat, romb”, a po środku QR z jakimś motywującym tekstem „świetnie, że wiesz”. Miałam 25 wierszy, wydrukowałam sobie aż10 kolorowych kompletów, żeby uczniowie mogli pracować w parach lub w trójkach. Każdy QR przecięłam na pół. A zadaniem moich uczniów było popatrzeć na ściągę z klasyfikacją czworokątów i prawidłowo połączyć wszystkie pary. Jeżeli kartki były dobrze złożone telefonem skanowali QR i odczytywali tekst, który chwalił uczniów za dobra robotę i wiedzę. Na początku niektórzy, zamiast rozpoznawać własności czworokątów, próbowali dopasowywać do siebie przecięte obrazki QR. Ale szybko zrezygnowali i starali się szukać prawidłowej odpowiedzi.  Sporo grup zdążyło ułożyć wszystkie pary w całość. A ja cieszyłam się z zaangażowania uczniów i tego, że bez marudzenia ćwiczyli, ćwiczyli i ćwiczyli.

Jolanta Przygocka

 

Co robił Zorro na lekcji matematyki?

 Na kolejną lekcję powtórkową postanowiłam przebrać się za postać przez wszystkich rozpoznawaną. Zorro był bohaterem serialu, filmu kinowego i bajki animowanej, więc znany jest zarówno mojemu pokoleniu, jak i moim uczniom. Zapisałam na tablicy temat „Dlaczego Zorro myślał, że powtórka o czworokątach to lekcja o nim?”, powiesiłam fotki z filmów, poustawiałam stoliki do pracy w grupach i głośną muzyką z serialu przywitałam uczniów. Udało się, zaskoczyłam nastolatków. Dla każdej grupy miałam przygotowany labirynt, który prawidłowo odczytany wyjaśniał powód całej maskarady. Brzmiał mniej więcej tak „uczniowie często źle zapisują nazwę czworokąta i zamiast wielokąta powstaje im łamana otwarta, która wygląda, jak znak zostawiany przez  Zorro”.

A potem Zorro, jak to bywa z  tajemniczymi postaciami, ukrył w rebusie polecenie do zadania. Uczniowie musieli znaleźć prawidłowo nazwany czworokąt, skreślić błędny zapis.   Rebus i zadanko zostały szybko rozwiązane. Rozdałam kartkę z kolejnym poleceniem, a ono znowu nie było zwykłym tekstem, bo korzystając z aplikacji Festisite do generowania tekstu, zmieniłam go w spiralę. Uczniowie mieli, korzystając z notatek w zeszytach i książki, zebrać wszystkie wiadomości o czworokątach w wielkiej tabelce. Każdy uczeń dostał rulon A3, ściągę, jak na rysunku oznaczyć boki równe czy boki różnej długości…  Każda figura miała tylko jedną uzupełnioną rubryczkę, albo to była nazwa, wzór na pole, rysunek z zaznaczonymi własnościami przekątnych albo zapis słowny wzoru na pole…

Z przyjemnością przyglądałam się pracy grup. Wielu uczniów wiedziało, bez zaglądania do notatek, jak uzupełnić tabelkę. Wielu sobie tłumaczyło nawzajem, pokazywało prawidłowy zapis. Uzupełniona tabelka, może być dla moich uczniów świetną ściągą z wielokątów i powtórką przed kolejnymi pracami pisemnymi.

Mam nadzieję, że kiedy będę sprawdzała zadanie na sprawdzianie „wypisz z rysunku kwadrat, prostokąt, romb, równoległobok, trapez prostokątny” to wśród odpowiedzi pierwszoklasistów żaden znak Zorro się nie znajdzie J i będą same prawidłowo zapisane czworokąty, a nie łamane otwarte.

 

Jolanta Przygocka

Zbiórka żywności

25 marca 2017 r. uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas pomagali potrzebującym.  Nasi wolontariusze razem  z paniami z Zespołu Caritas przy parafii Św. Brata Alberta w Koziegłowach, zbierali żywność w sklepie Biedronka.  Wszystkie zgromadzone produkty (najczęściej była to mąka, cukier, makarony i słodycze) przekazano potrzebującym.

                                                                                          Małgorzata Mądrawska

Pasjonatki

          W bieżącym roku szkolnym 2016/2017 Hania Kaczmarek, Klaudia Roszkiewicz i Martyna Szkalska zgłosiły się do obowiązkowego projektu gimnazjalnego z już sprecyzowanym do realizacji tematem: Zwierzęta i my. W pierwotnym zamyśle zakres działań miał obejmować zwierzęta towarzyszące człowiekowi. Szybko się jednak okazało, że temat jest zbyt obszerny i uczennice  ostatecznie zajęły się tym, co im najbliższe, czyli końmi. Zapalone koniary przystąpiły do działania i w efekcie powstała praca, przybliżająca biologię konia, jego zachowania, relacje z człowiekiem, ważniejsze zawody konne i wydarzenia z udziałem koni, a także rolę terapeutyczną tych ssaków. Podjęły w niej próbę przekonania rówieśników do przebywania w towarzystwie zwierząt, jako jednego z pozytywnych sposobów  spędzania czasu wolnego. W trakcie realizacji projektu zrodził się pomysł, by publiczna prezentacja projektu zaprezentowana została nie tylko gimnazjalistom, ale także młodszym  kolegom z I klasy szkoły podstawowej. W dniu 23 marca 2017 r. bogaty pokaz multimedialny, wzbogacony demonstracją akcesoriów z wyposażenia do jazdy konnej oraz opowiadaniami z osobistych przeżyć autorek z końmi, z przygotowanymi malowankami do uzupełniania w trakcie zajęć,  dostosowany do poziomu pierwszoklasistów  ze szkoły podstawowej, usłyszeli  i obejrzeli młodsi koledzy z sąsiadującej szkoły. Jest to kolejny przykład na to, jak wielką siłą napędową do nieszablonowych działań może być ludzka pasja.

                                                                                                                    Lidia Brzeg

Od Kamizelki do Katarynki     

    Uczniowie klas II pracujący nad nowelami Prusa pewnego dnia zastali swoją salę w nietypowym układzie. Ławki zostały tak połączone, że uczniowie musieli usiąść w grupach dookoła nich. Każdy zespół otrzymał kartę pracy, na której należało rozwiązać zadania wyłożone na ławkach. Dotyczyły one porównania pomiędzy dwoma nowelami pozytywistycznymi. Kamizelka została przeczytana i omówiona podczas poprzedniej lekcji, Katarynka została zadana do domu. Członkowie grup, pracując zespołowo, musieli zaliczyć wszystkie stacje z zadaniami i tylko wspólne działanie gwarantowało wykonanie zadania o czasie. Wykonanie poleceń wymagało znajomości lektur, umiejętności wnioskowania i wyrażenia własnej opinii.

Maria Szostek

Finał Szkolnego MasterChefa

W klasach drugich od października 2016 rozpoczęła się druga edycja szkolnego MasterChefa. Pierwsza i druga runda odbyła się na lekcjach zajęć technicznych. W skład jury wchodził nauczyciel i uczniowie. Wyłoniono dwie drużyny zwycięskie z każdej klasy Trzecia i czwarta runda była rywalizacją międzyklasową i rywalizacja toczyła się na kółku kulinarnym, po lekcjach. Drużyny prezentowały specjalność kulinarną danej grupy. Uczniowie przygotowali tortillę, spagetti, pizzę i różnego rodzaju słodkości. Tym razem w jury zasiedli już tylko nauczyciele. Oceniano smak potraw, podanie, włożony wkład pracy a także ład na stanowisku pracy. Emocji było sporo... W czwartej finałowej rundzie znalazły się tylko trzy drużyny. Każda chciała koniecznie wygrać. Rywalizacja była zacięta..

MasterChef sezon 2. wygrała drużyna w składzie:

Zuzanna Malcher

Aleksandra Szukajło

Martyna Tymińska

Wiktoria Wicorek

Gratulujemy!!!

Małgorzata Mądrawska

Heksy na powtórce...

            Uczniowie klas pierwszych przygotowują się do sprawdzianu ze średniowiecza. Aby im to ułatwić przygotowałam heksy. Na sześciobocznych kartonikach wypisałam informacje dotyczące średniowiecza( wzorów osobowych, filozofii, architektury, kultury). Uczniowie podzieleni na grupy układali plastry miodu do swojego tematu, następnie połączyli je w jeden wielki plaster. Kolejne informacje musiały się ze sobą łączyć. Taka mapa myśli w formie heksy. Na koniec wyjaśniliśmy wątpliwości i uczniowie stworzyli NaCoBeZu do powtórki.

Aldona Wiśniewska

Co komu pomaga powtórzyć materiał?

         Dziś na lekcji j. polskiego klasa IIIe powtarzała epoki literackie. Przygotowałam dla uczniów kilka zadań. Heksy dotyczące pięciu epok, krzyżówki, wykreślankę, hasła epok, zakodowane dzieła malarstwa i architektury i zadanie polegające na łączeniu nazwisk autorów z tytułami dzieł. Praca zajęła dwie godziny, ale zadania zostały wykonane...z niewielką pomocą nauczyciela i internetu:)

Aldona Wiśniewska

Zdania złożone a kody QR

Zupełnie nie wiem, dlaczego uczniowie nie lubią zdań złożonych… Może ze względu na ich różnorodność, wykresy, spójniki? A może ciągle nie potrafią dostrzec powiązania pomiędzy zdaniami, którymi ja ich dręczę a tymi, których sami używają? Jak w takim razie zachęcić gimnazjalistę do poćwiczenia tego smoka o wielu głowach. Najlepszym sposobem jest pozwolić mu wyciągnąć komórkę, ściągnąć aplikację QR CODE i wręczyć kopertę z obietnicą nagrody za sumienną pracę.

Trzecioklasiści otrzymali grube koperty, z których wysypały się karteczki. Masa karteczek. Z jednej strony zdania, z drugiej nazwa zdania lub jego wykres. Połączone były kodem QR, tylko uszkodzonym, bo przeciętym. Należało znaleźć zdanie, jego opis i sprawdzić poprawność doboru, skanując kod. Uczniowie pracowali w parach, cisi, skupieni. Im więcej połączonych już zdań, tym mniej pracy i wszystko szło szybciej.

Kolejna powtórka z nielubianej gramatyki - mimochodem i z komórką. Ale najbardziej przyjemnie jest obserwować uczniów, którzy potrafią się skupić i połączyć siły we wspólnym działaniu.

Maria Szostek

 

 

VI zadanie Bitwy Klas – WIOSNA

  21 marca 2017 to pierwszy dzień wiosny. Samorząd Uczniowski postanowił uczcić ten dzień VI zadaniem Bitwy Klas. Polegało ono na stworzeniu kolażu, którego tematem przewodnim miała być wiosna. Najpierw należało zrobić 10 zdjęć pierwszych oznak wiosny w naturze, w tym jednego selfie klasowego. Następnie, we wtorek, 31. marca, wszystkie klasy, zgodnie z harmonogramem przyszły do szkoły, przynosząc ze sobą zdjęcia oraz wszelkie materiały potrzebne do zrobienia kolażu. Każda klasa otrzymała dużą, białą kartkę brystolu oraz 75 minut czasu na wyczarowanie kolażu. Po tym czasie klasy na danym poziomie przychodziły na hol szkoły, by zaprezentować swoje arcydzieła. Pomiędzy prezentacjami uczniowie odpowiadali na pytania quizu, dotyczące wiosny. Pytania te zostały przygotowane przez nauczycieli naszej szkoły. Znalazły się pytania z geografii, biologii, historii, matematyki, języka polskiego, niemieckiego, angielskiego, muzyki  czy nawet plastyki. Każda klasa walczyła o punkty. Po wszystkich spotkaniach do pracy zabrali się nauczyciele przedmiotów artystycznych: p. M. Nowaczyk oraz p. D. Łasiński, którzy ocenili i przyznali punkty wszystkim klasom za ich kolaże.  Łącznie można było zdobyć w tym zadaniu 23 punkty (12 za quiz, 6 za spełnienie kryteriów zadania oraz 5 punktów przyznanych przez nauczycieli plastyki i przedmiotów artystycznych). Po zsumowaniu punktów klasy otrzymały:

klasa 1a - 18,5

klasa 1b - 22 II miejsce

klasa 1c - 20,5

klasa 1d - 21,5 III miejsce

klasa 1e - 20,5

klasa 2a - 19

klasa 2b - 20

klasa 2c - 19

klasa 2d - 20

klasa 3a - 22,5 I miejsce

klasa 3b - 21

klasa 3c - 20,5

klasa 3d - 21

klasa 3e - 18,5

Wszystkim klasom serdecznie gratulujemy.

Natalia Ładniak

Jaki wybrać zawód ?

   20.03.2017 klasy trzecie zwiedziły Fabrykę SOLARIS BUS  COACH S.A - polskiego producenta pojazdów komunikacji miejskiej z główną siedzibą w Bolechowie.

SOLARIS posiada cztery zakłady produkcyjne: główną fabrykę w Bolechowie (montaż końcowy autobusów), dwa zakłady w Środzie Wlkp.(spawalnia szkieletów autobusów), dwa zakłady w Poznaniu (montaż końcowy pojazdów szynowych). Uczniowie zobaczyli jak zmieniają się szkielety autobusów w gotowe pojazdy, które jeżdżą w naszym kraju oraz w Dubaju, Paryżu, Rzymie, Oslo a także na Malcie. Produkcja autobusów dostosowana jest do poszczególnych zamówień. Różnią się wielkością, wysokością, wyposażeniem, kolorystyką, rodzajem napędu (silnik wysokoprężny, hybryda oraz elektryczny). Ta ostatnia wersja, która jest przyjazna dla środowiska naturalnego spotkała się z uznaniem jurorów konkursu AUTOBUS ROKU 2017.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali poszczególne etapy montażu autobusów, i być może zdecydują się na kontynuowanie dalszej nauki w KLASIE PATRONACKIEJ FIRMY SOLARIS jako monter mechatronik.

Maria Gajewska

Znów na meczu

    Jako że wśród gimnazjalistów jest wielu sympatyków i kibiców piłki nożnej, po raz kolejny wybrali się oni na mecz Lecha, który tym razem grał z Górnikiem Łęczna. 19.03.2017nNa mecz pod opieką sześciu nauczycieli pojechało 50 uczniów. Choć emocje były ogromne, a doping znakomity i bardzo głośny, piłkarzom poznańskiego Kolejorza nie udało się strzelić gola. Mecz zakończył się remisem.

Wyjazd uczniów możliwy był dzięki pomocy radnego z Koziegłów Łukasza Zarzyckiego, który po raz kolejny pokazał, że jest wielkim przyjacielem szkoły. Teraz gimnazjaliści czekają na kolejne zaproszenie. Radny obiecał uczniom następny mecz, tym razem koszykówki.

Hanna Kościelska

 

Marcin Borowicz na Facebooku

       Syzyfowe prace S. Żeromskiego są lekturą, do której trudno uczniom się przekonać. Uznają ją za nudną i nieaktualną. Dlatego podczas charakterystyki głównego bohatera postanowiliśmy założyć mu profil na Facebooku.

Połowa klasy pracowała nad profilem przed przemianą Marcina Borowicza, druga część analizowała jego postać po przemianie. Wzór profilowy na FB jest każdemu znany, więc zastanawialiśmy się, które elementy mógłby wpisać Marcin. Ustaliliśmy miejsce urodzenia, obecne miejsce nauki i związek, który okazał się skomplikowany. Znajomi i posty bohatera różniły się w zależności od etapu życia. Niektórzy próbowali nawet wpisywać komentarze w języku rosyjskim. Szukaliśmy informacji o literaturze i kuchni rosyjskiej, wpisywaliśmy propolskie hasła, które mógłby głosić Marcin na końcu lektury.

Ten nieco inny schemat charakterystyki zdecydowanie przypadł uczniom do gustu. Tym razem nie pisaliśmy wypracowania, ale informacje o bohaterze z pewnością zostaną zapamiętane.

Maria Szostek

3A zamknięta w klasie

    Marzec i kwiecień to czas intensywnych powtórek przed egzaminem. Klasa 3a sumiennie powtórzyła gramatykę, utrwalając wiadomości o częściach mowy, zdania i związkach frazeologicznych. Przed uczniami stanęło widmo sprawdzianu, ale postanowiłam zawrzeć z nimi umowę. Zaproponowałam rozwiązanie szeregu zagadek, które miały doprowadzić ich do klucza. Tyle, że klucz miał być dobrze schowany, a sala lekcyjna zamknięta. Pani dyrektor miała przyjść wypuścić nas równo z dzwonkiem zwiastującym koniec lekcji. Jeśli wcześniej odnajdą schowany klucz, odwołam sprawdzian.

Stawka była wysoka. Nikt nie miał ochoty pisać sprawdzianu z gramatyki. Najpierw młodzież próbowała na oślep znaleźć klucz, ale ten był dobrze schowany. Okazało się, że aby wykonać zadania, muszą pracować zespołowo, bo inaczej nie zdążą przed końcem lekcji. Były krzyżówki, wskazówki, zagadki, ukryte koperty. Szukanie w szafie, na szafie, na gazetkach, pod doniczkami. Klasa, która liczy 24 osoby, pracowała ramię w ramię pod wodzą kilku liderów. I choć próbowali zyskać jakieś rady od nauczyciela, wiedzieli, że to zadanie dla nich. Wskazówki wynikały jedna z drugiej i żadnej nie mogli pominąć.

Udało się! Klucz został odnaleziony 10 minut przed końcem lekcji, a przy okazji  uczniowie klasy 3a wykonali mnóstwo ćwiczeń gramatycznych w niesamowitym wprost tempie. I to poprawnie !!!

Maria Szostek

W Skoda AutoLab

     Skoda Auto Lab to nazwa wyjątkowego miejsca, w którym 15.03.2017 byliśmy z klasą 3a na zajęciach poprowadzonych przez instruktorów Bezpiecznej szkoły jazdy. Zajęcia oprócz zadań teoretycznych opierały się także na praktyce. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak oszczędzać paliwo, ile  waży człowiek w samochodzie, a także jak pomagać poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Kulminacyjnym momentem zajęć było przeżycie dachowania na specjalnym symulatorze.

Jakub Szymoniak

Żeby napisać recenzję…

     Był sobie pies to film, na który klasa 2c wybrała się wraz wychowawcą i panią pedagog, Małgorzatą Piskorską, 14 marca 2017 do kina Helios. Byliśmy psychicznie przygotowani na morze łez i nie zawiedliśmy się. Film przeznaczony dla miłośników czworonogów wzruszył nawet największych twardzieli, którzy z przykrością oglądali, jak wielkim poświęceniem odznaczają się nasi przyjaciele. Nie straszne dla uczniów było nawet zadanie związane z filmem - oddali recenzje w terminie i zdobyli za nie dobre oceny.

   Spacer ekologiczny w poszukiwaniu wiosny zaowocował zdjęciami, które mogli wykorzystać, przygotowując kolaż na powitanie wiosny.

Już planują kolejną wspólną wycieczkę.

Agnieszka Chinalska

Kości zostały rzucone, czyli Story Cubes na języku polskim

   Uczniowie klas III na ostatniej lekcji zapoznali się z literaturą Mrożka i Lema. Przeczytane opowiadania zaskoczyły, zadziwiły i rozbawiły. Przyszedł czas na puszczenie własnych wodzy fantazji.

W stworzeniu opowiadania fantastycznonaukowego pomogły nam kości opowieści, czyli Story Cubes. Klasa podzielona na grupy miała do dyspozycji zestaw składający się z 9 kości z obrazkami. Po trzy kości na każdą część opowiadania; wstęp, rozwinięcie i zakończenie. I zaczęliśmy kulać. Przyszłość, technika i postęp tym razem miały nieograniczone możliwości. Powstały historie inspirowane obrazkami, ale zaczerpnięte z wyobraźni wszystkich osób z grupy. I jedyne, co nas ograniczało, to dzwonek na przerwę, który tym razem zadzwonił wyjątkowo zbyt szybko.

Maria Szostek

Wycieczka do Niku Bowling

         Kręgle są łatwym i przyjemnym sportem, a i cena tej rozrywki nie jest wygórowana. Dlatego 10 marca 2017r., w ramach promowania form aktywnego wypoczynku, wybrałyśmy się z klasami 3c i 3e do Niku Bowling w Poznaniu. Uczniowie znali zasady gry, bardzo sprawnie podzielili się na zespoły 5- osobowe, no i się zaczęło...

Swoje niesamowite umiejętności w grze w kręgle pokazali nie tylko uczniowie, ale i wychowawczynie, które aktywnie uczestniczyły w rozgrywkach( dowodem są zdjęcia).

Ponad dwugodzinne zmagania z kręglami dostarczyły uczniom i opiekunom wrażeń ruchowych, sporą dawkę sportowej adrenaliny i pozwoliły w miłej atmosferze spędzić czas.

Maria Gajewska, Elżbieta Panas

Z wizytą w sądzie rejonowym

Od kilku lat w szkole realizowany jest gimnazjalny projekt „Bliżej prawa”, w ramach którego odbyły się już spotkania z przedstawicielami dwóch zawodów prawniczych. Gościły u nas panie prokurator i adwokat. Tym razem 10 marca uczniowie ze Szkolnego Klubu Mediacji zostali zaproszeni do Sądu Rejonowego Poznań – Grunwald i Jeżyce, gdzie mieli możność uczestniczenia w rozprawie. Oskarżeni odpowiadali za rozbój i składanie fałszywych zeznań.  Sprawa była o tyle ciekawa, że brali w niej udział adwokaci oskarżonych oraz prokurator. Po rozprawie gimnazjaliści mieli niepowtarzalną okazję do rozmowy z sędzią, który wprowadził ich w zagadnienia związane z funkcjonowaniem polskiego systemu sądownictwa.

Niedługo kolejny etap projektu: uczniowie klas trzecich wybiorą się na lekcje wychowawcze do Zakładu Karnego w Koziegłowach.

 Hanna Kościelska

Na Jump Arenie

W dniu 8 marca 2017r. uczniowie klasy 1a i 1b wraz z opiekunami udali się do poznańskiej Jump Areny na ul. Obornickiej. Przed wyjazdem wychowawcy odbyli z uczniami pogadankę na temat bezpieczeństwa na tym obiekcie. Dlatego też uczniowie bez słowa sprzeciwu przystąpili po przyjeździe do ok. 15 minutowej rozgrzewki. Po rozgrzaniu mięśni i stawów i wysłuchaniu zasad korzystania z trampolin uczniowie zaczęli zabawę. Pierwsze pół godziny było bardzo żywiołowe, po tym czasie zabawa toczyła się w znacznie wolniejszym tempie.

Na szczęście, tak jak planowaliśmy był to czas zabawy, rekreacji i aktywnego wypoczynku, bez kontuzji i urazów. Uczniowie wyszli z Jump Areny nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Jeszcze przed opuszczeniem budynku pytali kiedy będzie następny raz taki wf ...

Monika Fomiczew-Droździńska

Gimnazjaliści z Koziegłów w Londynie

    

    W dniach 3- 8 marca 2017 grupa uczniów naszej szkoły brała udział w warsztatach językowych w Londynie. Była to doskonała okazja do ćwiczenia umiejętności językowych a także utrwalenie wiedzy z historii i geografii. Uczestnicy mieszkali u rodzin brytjskich, gdzie mieli okazję posmakowania angielskiej kuchni.

Mieliśmy okazję zobaczyć Obserwatorium Astronomiczne Greenwich, Katedrę Św. Pawła, Most Tower, Galerię Sztuki Nowoczesnej Tate Modern, gmachy Parlamentu, Big Ben, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Brytyjskie oraz Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. Przed Pałacem Buckingham niestety nie udało nam sie spotkać królowej Elżbiety II ale mogliśmy obejrzeć zmianę warty strażników pałacu. Dużą atrakcją okazała się przejażdzka London Eye.

Spacerowaliśmy po parkach, odbyliśmy rejs po Tamizie podziwiając architekrurę tej dużej metropolii.

W czasie wolnym pamiętaliśmy o kupieniu pamiątek dla najbliższych. Wtedy to uczniowie mieli okazję sprawdzenia swojej znajomości języka angielskiego.

Magdalena Michalak

Czy zostaniesz kanadyjczykiem?

     Wioślarstwo to sport, który pozwala uruchomić wszystkie mięśnie, kształtuje ogólny rozwój młodego człowieka. O tym 6.03.2017 przekonywał nas przedstawiciel klubu kanadyjkarzy, ukazując zalety treningów. Dowiedzieliśmy się, czym różni się kanadyjka od kajaka, dlaczego jedno wiosło nie zmienia kierunku płynięcia łódki itp. ciekawostek. Uczniowie po spotkaniu mogli jeszcze podejść do trenera, by otrzymać więcej informacji, które zmobilizują ich do wstąpienia do klubu i trenowania na poznańskiej Malcie.

Agnieszka Chinalska

Zawody Koszykówki

3 marca 2017 w Tarnowie Podgórnym odbył się kolejny etap Mistrzostw Powiatu Poznańskiego w Koszykówce Szkół Gimnazjalnych. Nasza męska reprezentacja walczyła jak równy z równym , jednak po wyczerpujących 6 meczach zajęła 4 miejsce i tym samym zakończyła walkę w tych rozgrywkach.

J. Szymoniak

Weronika Zielińska z Koziegłów zwyciężczynią wyścigu rowerowego Cyclocross

W niedzielę 5 marca 2017 Weronika Zielińska – uczennica trzeciej klasy Gimnazjum w Koziegłowach zajęła I miejsce w III Mistrzostwach CycloCross Wielkopolska w kategorii open kobiet, które odbyły się w Skokach. Dzięki temu zwycięstwu gimnazjalistka uplasowała się na II miejscu w klasyfikacji generalnej wyścigu, który uznawany jest za dość trudny. 

Jak twierdzą znawcy tematu, przełaje to sama esencja sportu kolarskiego. Trudności techniczne, nieprzewidywalna pogoda i warunki na trasie powodują, że jest to prawdziwa próba sportowych charakterów uczestników wyścigu. Dodać należy, że Weronika była najmłodszą uczestniczką tej trudnej rywalizacji, toteż jej sukces tym bardziej cieszy. Nasza kolarka uwielbia sport, nie tylko jeździ na rowerze, ale także trenuje na siłowni oraz ćwiczy i biega wraz z  grupą „Czerwonak biega”. Czasu i energii starcza jej też na naukę i rozwijanie innych pozasportowych pasji. Weronika jest wzorową uczennicą, przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego oraz aktywnym członkiem Szkolnego Koła Filmowego.

Hanna Kościelska

Jak na Dzikim Zachodzie…czyli powtórka na matematyce

 Jeżeli ktoś z moich koleżanek i kolegów matematyków próbował przebrnąć przez powtórkę materiału, to zrozumie mój dziwny pomysł na utrwalenie wiadomości z trójkątów. Chciałam zmusić wszystkich moich uczniów do wykonania kilkunastu ćwiczeń w rozpoznawaniu rodzajów trójkątów po własnościach: kątów, boków, wysokości.

Najpierw powstał chwytliwy temat „Poszukiwany…”. Skoro ktoś ma być poszukiwany, to pomyślałam o kartotece przestępców. Rysowałam każdy trójkąt trzy razy, żeby jak zatrzymany więzień miał trzy ujęcia. Pojawiał się ten sam trójkąt z zaznaczonymi symbolami kątami, wysokościami lub bokami. Jak już stworzyłam kartotekę siedmiu poszukiwanych trójkątów, zaświtał mi pomysł napisania listów gończych. I tu każda z osób wychowana na westernach, zrozumie w co przerodziła się moja powtórka.

Otworzyłam drzwi sali moim uczniom w stroju szeryfa, oznaka, spluwa i lasso też były, w tle grzmiała muzyka z serialu Bonanza. Pierwsi uczniowie losowali kolegów do swoich czteroosobowych grup. Temat lekcji zapisany na tablicy szybko pomógł uczniom zrozumieć muzykę i strój oraz opisy kolejnych ćwiczeń powtórkowych. Najpierw każdy z uczniów dostał od szeryfa tajną kartotekę przestępców, w której były trzy cechy charakterystyczne, ale brakowało nazwy trójkątów. W grupach powstały podpisy, które na forum klasy sprawdziliśmy. Potem każda grupa dostała „Akta w sprawie zaginięcia figury płaskiej…”, a w teczce było 16 listów gończych. Każdy list gończy zawierał rysopis, budowę ciała (np. boki równe), znaki szczególne (np. wszystkie wysokości są symetralnymi boków i dwusiecznymi katów) i pseudonim poszukiwanego (np. ). Zespół śledczy musiał podać nazwę poszukiwanego i narysować go. Prace zespołów śledczych, zastępców szeryfa czy brygady W11 trwały, konsultacje z szeryfem również, w tle leciała rytmiczna muzyczka z westernów…

Przeprowadziłam dwie takie lekcje powtórkowe w swoich klasach. Szaleństwo nauczycielki udzieliło się niektórym uczniom i podrygiwali oni w czasie pracy w rytm muzyczki, powtarzali, porównywali z kartoteką, rozmawiali ze sobą, uzgadniali, wołali mnie, żeby rozstrzygnąć problemy. Każda grupa dostała oceny za rozpoznanie figur. Było sporo prac bezbłędnych.

Czy to była skuteczna powtórka? Zobaczymy po wynikach sprawdzianu, ale jedno jest dla mnie pewne- nikt nie zauważył, że po raz kolejny rysuje trójkąty, mówi o ich wysokościach, kątach i bokach. A miód spłynął na moje belferskie serce, gdy usłyszałam słowa wychodzącej uczennicy „wciągnęłam się w to poszukiwanie…”.

Trochę mi się konwencje westernu pomieszały ze współczesnym śledztwem, ale sercu był mi bliższy Dziki Zachód, więc każdy uczeń dostał ode mnie karteczkę na papierze przylepnym  „Zastępca szeryfa” i chyba było to coś fajnego, skoro niektórzy paradowali z przyklejoną plakietką po szkole.

Teraz muszę myśleć jak powtórzyć wiadomości o czworokątach… Ale sobie podniosłam poprzeczkę…

Jolanta Przygocka